Kuchnia Polsko grecka. Fasolada czyli zupa fasolowa, gęsta, sycąca, idealna na zimowe dni.
Klasyczna Fasolada należy do podstawowych greckich dań narodowych. Jest to zupa wegetariańska a jej podstawowe składniki to fasola, oliwa, marchew, seler, cebula i pomidory. W oryginalnym przepisie podsmaża się warzywa na oliwie, dodaje do gotującej się fasoli i gotuje jeszcze aż fasola zmięknie.
Jak wiecie mieszkam w Grecji ponad 25 lat. Gotując greckie potrawy czasami je modyfikuję i wrzucam co nieco z polskiej kuchni.
Dla mnie fasolada przyrządzana według greckiej kuchni jest dobra, ale mało bogata, taka jakaś mdła... i czegoś tam brakuje....
Dlatego też, dodałam parę innych składników takich jak boczek, kiełbasa, ziemniaki i oregano.
I tak oto powstała moja polsko - grecka Fasolada.
W mojej rodzinie przepis ten stosuję od lat i wszystkim bardzo smakuje.
Dzisiaj podzielę się z Wami przepisem na tą pyszną zupę.
Zupa fasolowa |
FASOLADA czyli ZUPA FASOLOWA
Przepis jest na duży gar (5 litrowy) i starcza na 4 osobową rodzinę na 2 dni.
SKŁADNIKI:
- woda (3 litry)
- fasola biała (500 g)
- marchewka (3 duże)
- cebula (1 duża)
- czosnek (3 ząbki)
- koncentrat pomidorowy (1 łyżka)
- pomidor (2 duże) lub 1 puszka pomidorów krojonych
- boczek (250 g.)
- kiełbasa wędzona (200 g.)
- ziemniaki (2 duże)
- natka (pokrojona) selera korzennego lub naciowego ( 4 łyżki)
- warzywna kostka bulionowa wg. uznania (1 szt.)
- liść laurowy (2 szt.)
- sól
- cukier (1 łyżeczka)
- pieprz
- oregano (3 łyżki )
- ziele angielskie (2 - 4 kulki)
- oliwa z oliwek (3 łyżki)
Potrzebne gadżety:
WYKONANIE:
- Fasolę zalewamy wodą i zostawiamy przynajmniej na 8 godzin żeby napęczniała.
- Odcedzoną fasolę wrzucamy do garnka, zalewamy wodą tak, by tylko przykryła fasolę i doprowadzamy do wrzenia. Następnie odcedzamy i proces powtarzamy jeszcze raz.
- Gdy fasola zacznie wrzeć, dolewamy wody około 2 litry, zmniejszamy grzanie i od teraz będziemy gotować na średnim ogniu.
- Na dużej patelni i na oliwie z oliwek podsmażamy drobno pokrojoną cebulę, czosnek pokrojony w plasterki, boczek i kiełbasę pokrojone w kostkę. Wszystko smażymy około 5 min aż się ładnie zarumieni.
- Do gotującej się fasoli dodajemy marchewkę pokrojoną w talarki, pomidory pokrojone w kostkę, koncentrat pomidorowy, 1 łyżeczkę cukru oraz 1 łyżeczkę soli, warzywną kostkę bulionową (opcjonalnie) , podsmażone składniki z patelni, ziele angielskie i liść laurowy. Gotujemy na średnim ogniu około godziny.
- Gdy fasola będzie już prawie miękka dodajemy ziemniaki pokrojone w kostkę, natkę selera posiekanego, pieprz, oregano oraz można jeszcze doprawić solą.
- Gotujemy aż ziemniaki zmiękną.
- Podajemy ze świeżym pieczywem i oliwkami.
Uwagi:
- Gdyby zupa była zbyt gęsta to podczas gotowania dolewamy wody, a gdyby była zbyt rzadka to gotujemy bez pokrywki żeby część wody wyparowała.
- Tak, oliwę z oliwek używa się też do smażenia. Pamiętajcie tylko że musi to być oliwa z oliwek drugiego tłoczenia (taka informacja zazwyczaj jest podana na etykiecie butelki).
Jeżeli interesuje Cię co się u mnie aktualnie dzieje, to serdecznie zapraszam do oglądania moich vlogów na YouTube. W filmikach moich pokazuję codzienność życia w Grecji, czyli możesz poznać mnie lepiej i zobaczyć Grecję z troszkę innej strony. Gorąco zachęcam do subskrybcji mojego kanału Grecki Świat Rity
ZNAJDŹ MNIE:
🎬 Moje wypieki: RITA creative
🎬 Moje vlogi: Grecki Świat Rity
📷 Instagram: rita__creative
👫 Fanpage: RITA creative
👫 Grupa: KRTEATYWNE WYPIEKI
📌 Pinterest: RITA creative
Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że przepis jest wart uwagi, to udostępnij go w mediach społecznościowych. Dzięki!
Super zupa zawsze ja gotuje gdy najdzie mnie ochota polecam w 100 %
OdpowiedzUsuń